Sublimacja – zjawisko fizyczne w służbie druku
Sublimacja - co to jest?
Jest to zjawisko z dziedziny fizyki, którego zrozumienie jest kluczowe dla pojęcia, na jakiej zasadzie działa druk sublimacyjny. Sublimacja jest przemianą, w której następuje przejście danej substancji ze stanu stałego bezpośrednio w stan gazowy. W normalnych warunkach, większość materiałów nie ulega tego rodzaju przemianom. Jednak przy odpowiednim ciśnieniu oraz temperaturze, możliwe jest zajście takiego procesu. Parametry te muszą być tak dostosowane, aby istnienie stanu ciekłego nie było przy nich możliwe. Dzięki wykorzystaniu tego zjawiska, można wykonać tak zwany druk sublimacyjny, z użyciem barwników, które przy określonych warunkach termodynamicznych, przyjmują stan gazowy i wnikają w materiał podstawowy. Przy sublimacji warto również wspomnieć o technologii sitodruku, który bardzo często podawany jest jako wariant do wykorzystania przy produktach.
Ile się utrzymuje?
Przedmioty wykonywane z użyciem druku sublimacyjnego są bardzo trwałe, dzięki wnikaniu barwnika wewnątrz materiału. Jeśli chodzi o artykuły typu koszulki, flagi, banery, można je prać bez ryzyka zniszczenia lub wyblaknięcia wzoru. Tego typu nadruk nie odkleja się, ani nie kruszy oraz nie "łamie" na zgięciach. Dodatkowo jest odporny na wszelkie niekorzystne warunki pogodowe oraz promieniowanie UV. Ponadto, barwniki wykorzystywane w tej technologii nie wchodzą w reakcje ze skórą człowieka, są zatem w pełni bezpieczne i nie wywołują żadnych efektów ubocznych, na przykład w przypadku odzieży sportowej. Wykonane w ten sposób artykuły, odpowiednio konserwowane, mogą posłużyć długie lata i wciąż wyglądać jak nowe.
Jakich drukarek się używa?
W zależności od tego, na jaką skalę wykonywane są wydruki sublimacyjne, można dobrać odpowiednią drukarkę. Dla firm oraz osób specjalizujących się w tego typu artykułach, najlepsze będą specjalnie dostosowane drukarki sublimacyjne, posiadające kartridże z tuszami żelowymi, które nie zasychają nawet przy dłuższym czasie nieużywania. Dodatkowym plusem przy wykorzystaniu takiej drukarki jest wysoka jakość. Jednak tego typu sprzęt nie nadaje się do jednoczesnego wykonywania na nim zwyczajnych prac biurowych.
Dobra wiadomość dla osób, które potrzebują drukarki do obu tych celów jest taka, że jest to możliwe przy dostosowaniu zwykłych drukarek atramentowych oraz laserowych do wydruków sublimacyjnych. W tym celu konieczne jest zalanie ich specjalnymi tuszami do sublimacji oraz zakup papieru, na którym będą drukowane wzory. Minusem tego rozwiązania jest szybkie zasychanie atramentów, w przypadku nieużywania ich przez czas dłuższy, niż około 3 dni.
Co to druk sublimacyjny?
Jest to technologia, która wykorzystuje zjawisko sublimacji do wykonywania trwałych oraz bardzo dobrych jakościowo nadruków na różnych podłożach. Pożądany wzór jest drukowany na specjalnym papierze transferowym. Następnie, za pomocą pras transferowych, przenoszony jest na podłoże, na przykład na koszulkę wykonaną z poliestru lub posiadającą powłokę poliestrową. Zjawisko sublimacji zachodzi dzięki bardzo wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu, wytwarzanym przez prasę. W tych warunkach, tusze sublimacyjne przenikają wgłąb włókien poliestrowych, które otwierają się w cieple. Następnie, po ostygnięciu materiału, włókna zamykają się, a tusz który w nie wniknął, pozostaje w głębi, dzięki czemu jest to tak trwała metoda.
Jak rozpoznać nadruk sublimacyjny?
Ze względu na technologię wykonania, nadruk sublimacyjny wygląda, jakby był częścią materiału, nie odróżnia się od niego teksturą ani nie sprawia wrażenia naklejonego. Dodatkowo, można go rozpoznać ze względu na kolor podstawowy podłoża. Nadruki sublimacyjne kolorowe można wykonać jedynie na białym materiale, aby włókna mogły wchłonąć odpowiednie barwniki. W przypadku posiadania barwnego podłoża, nadruk może być jedynie w kolorze czarnym, ponieważ inne nie zostaną odpowiednio zaabsorbowane lub może dojść do zmieszania barw i uzyskania niechcianego efektu.
Sublimacja, a produkty w naszym sklepie
Kubki, koszulki oraz smycze reklamowe to artykuły najczęściej wytwarzane przy wykorzystaniu technologii druku sublimacyjnego. Wykonanie różnego rodzaju gadżetów reklamowych lub pamiątkowych jest dzięki temu bardzo proste. Warto jednak pamiętać, że aby wydruk spełniał oczekiwania klienta, musi być wykonany na odpowiednim podłożu, a parametry muszą być do niego dostosowane. Każdy materiał wymaga innego czasu, temperatury oraz ciśnienia działania prasy transferowej. Odpowiednio wykonane nadruki stanowią jednak gwarancję trwałości oraz bardzo dobrej jakości i wyrazistych kolorów przez długi czas. Oprócz wcześniej wymieniowych produktów nadruk sublimacyjny stosujemy również na takich produktach jak bluzy firmowe czy ogólnie na większości produktów w dziale odzież reklamowa.
Czy sublimacja utrzyma się na bawełnie?
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wykonywanie nadruków sublimacyjnych na materiałach poliestrowych - lub innych materiałach sztucznych, ponieważ gwarantuje to największą trwałość i jakość wykonania. Obecnie jednak powstaje coraz więcej metod umożliwiających wykonanie tego typu nadruku także na materiałach bawełnianych. Można tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszy bardzo przypomina tradycyjną sublimację, tyle tylko że konieczne jest użycie specjalnego papieru do bawełny - Subli Light No Cut. Z kolei przy drugiej metodzie konieczne jest zastosowanie poliestrowych proszków, które umożliwiają przeniesienie wzoru na materiał. Obie metody są równie trwałe i dobre jakościowo, co tradycyjny wydruk na poliestrze.