Sitodruk – technika druku na dużych powierzchniach i nie tylko
Sitodruk - co to jest?
Sitodruk lub inaczej druk sitowy(sitodrukowy) to technika, która została wynaleziona w celu zadrukowywania sporych płaszczyzn. Jak się można domyślić, najważniejsze zadanie w tej metodzie odgrywa oczywiście siatka (sito), dzięki któremu możliwe jest stworzenie konkretnego wzoru oraz późniejsze przeniesienie go na wybrany materiał drukarski. Siatka do druku cechuje się swoimi oczkami, których średnica nie jest zbyt duża. Dzięki czemu możliwe jest bardzo precyzyjne przepuszczanie farby, a także zachowanie odbitki najwyższej jakości.
Zalety sitodruku
Jedną z największych zalet sitodruku jest oczywiście bardzo duża trwałość materiałów, które tworzy się z jego pomocą. Możemy być pewni, że nadruk na koszulce wykonany tą techniką nie spierze się zbyt szybko. W związku z tym stawianie na produkty, które zostały stworzone sitodrukiem to inwestycja w przyszłość. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że odzież czy też plastik z nadrukiem tą metodą nie straci swojego wyglądu pod wpływem wody lub promieni UV. Zatem jeśli zamierzamy poddawać naszą odzież trudnym warunkom pogodowym, to sitodruk będzie świetnym rozwiązaniem.
Wady sitodruku
Minusem sitodruku jest niezbyt duża wydajność. W przypadku, gdy porównamy tę technikę do innych metod drukowania, zauważymy, że jest ona naprawdę bardzo czasochłonna. Jest to drobna wada, jednak pamiętajmy, jeśli chcemy, aby coś było warte naszych pieniędzy, to będziemy musieli na to trochę poczekać. Następnym minusem sitodruku jest efekt przekłamania kolorów w przypadku, gdy nie zdecydujemy się na biały poddruk na ciemnym materiale. Wszystko jest jednak zależne przede wszystkim od samego materiału oraz użytej farby, dlatego jeśli postawimy na produkt wysokiej klasy, to problem ten zostanie zażegnany. Ostatnią wadą może być to, że sitodruk jest zarezerwowany dla produkcji sporej ilości nadruków, gdyż przy niedużym nakładzie jest nieopłacalny.
Sitodruk - zastosowanie i działanie
Sitodruk to technika, która wykorzystywana jest do zadrukowywania zarówno niedużych powierzchni, jak i tych znacznie większych. Metodę tę używa się do nanoszenia wzorów na takie materiały jak plastik, karton, folia, drewno, tkanina, metal oraz wiele innych. Dużą zaletą drukowania w ten sposób jest to, że odbitki są odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne, w związku z tym sitodruk bardzo często wykorzystuje się do elementów, które są na nie narażone, na przykład znaki drogowe. Co więcej, technikę tę używa się do produkcji różnych produktów, takich jak koperty, torby foliowe i papierowe czy etykiety. Niektóre nasze torby reklamowe z nadrukiem również są znakowane przy pomocy sitodruku. Metoda ta nie ma żadnych ograniczeń materiałowych i rozmiarowych, dlatego stosuje się ją bardzo często w wielu różnych sytuacjach. Oprócz toreb metodą sitodrukowania znakujemy nasze firmowe bluzy, a także koszulki polo z nadrukiem.
Sitodruk odbywa się poprzez nakładanie niedużej siatki na formę drukowaną, która występuje w postaci szablonu. Szablon wykonuje się tak, aby niedrukowane miejsce zostało zakryte, dzięki czemu farba przenika wyłącznie przez części, które nie są zakryte. W większości wypadków jednak wykorzystuje się powlekanie siatki za pomocą specjalnej emulsji światłoczułej, która na początku jest naświetlana, później wywoływana, a na samym końcu elementy, które nie zostały utrwalone, są wypłukiwane. Takie działanie skutkuje stworzeniem pożądanej odbitki. Szablon przygotowany w ten sposób jest już gotowy do druku. Sam sposób blokowania otworów jest zależny od takich aspektów jak materiał, gęstość sita czy rodzaj farby.
Jak rozpoznać sitodruk?
Wbrew pozorom rozpoznanie sitodruku nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest kolor. Nadruk srebrny, złoty, pełnokolorowy czy przejścia tonalne to nic trudnego, dlatego barwy będą dobrze wyglądały. Najwięcej powinna nam jednak powiedzieć struktura. Kiedy przyjrzymy się z bliska sitodrukowi zauważymy bardzo małe sitka, przez które była przepuszczana farba. Zatem jeśli dostrzeżemy, że powierzchnia nie jest idealnie płaska, będzie to znak, że mamy do czynienia z sitodrukiem.